23 Mayıs 2011 Pazartesi

Hello Ghost - Merhaba Hayalet


 Aslında bloga başlarken film-dizi-müzik tanıtımları yapmak aklımda yoktu ama blogun yönünü daha fazla Uzakdoğuya çevirmenin vaktinin geldiğini düşünüyorum. Bu yüzden izlediğim film ve dizileri de bundan sonra paylaşacağım.Biraz yüzeysel anlatmaya çalışacağım fazla ayrıntıya girmeden.İzlemeyen arkadaşların merakı kaçmasın. ^^
  Bugün izlediğim 'Hello Ghost' filmini sıcağı sıcağına yorumlayayım.My Sassy Girl 'den tanıdığımız Tae-hyun Cha'ı tanımayanınız yoktur.Yine muhteşem bir iş çıkarmış.Bu rolü ondan başka biri oynayamazdı sanırım.Bunun yanında diğer oyuncularda işlerini iyi yapmışlar.Filmin İMBD puanı 7.1 fakat kesinlikle daha iyisini hak ediyor.Ben filme 10 üzerinden rahatlıkla 9 verebilirim.Film Kore'de 3,042,021 izleyici sayısa ulaşmış.


Çocukken beni arayıp soran kimse yoktu.
Adımı bilmeyen pek çok kişi var ama...
benim adımı hatırlayıp da..
beni çağıran kimse yoktu.
Yetiştirme yurdunda büyümüş bir çocuk olarak..
bu şekilde, yalnız başına çok uzun zamandır..
elimden geldiği kadar iyi yaşamaya çalıştım.
Yine de hiç kimsenin hatırlamadığı dünyadan bıkmıştım.

 Film bu sözlerle başlıyor.Çocukken ailesini bir trafik kazasında kaybeden Sang Mang yalnız başına büyümüş biridir.Ve ölümü bir kaçış olarak düşündüğünden intihar teşebüslerinde bulunur fakat başaramaz.Bu süre içinde etrafta hayaletler görmeye başlar.Bu hayaletler Sang Mang'ın bedenine girerek konuşurlar ve Sang Mang zor durumlarda kalır.

 Soluğu Şaman'ın yanında alan Sang Mang hayaletlerden ancak onların dilediği şeyleri yaparsa ve onları bu dünyadan gitmeye ikna ederse kurtulabileceğini öğrenir.Bunun üzerine 4 hayaletin isteklerini teker teker yapmaya çalışır.Çeşitli badireler atlatır ama 4 hayaletinde isteğini sonunda yerine getirir,
 ve şöyle der;

Bütün dileklerinizi yerine getirdim gitmiyor musunuz?
Ufaklık...
Sinemayı da izledin, gitmiyor musun?
Hey, sapık...
Ben sana kamerayı getirmek için nezarete bile
düştüm gitmiyor musun?
Hey, tiryaki...
kimsesi olmayan ben karakola bile düştüm bu
yeterli değil mi? Gitmeyecek misin?
Ağlayan Teyze...
yemek çok güzeldi, bulaşıkları ben yıkarım.
Bütün dileklerinizi yerine getirdiğime göre...bana da ihtiyacınız yok.
Artık yeter...gidin lütfen...


  Buraya kadar komedi olarak gelen film bundan sonra inanılmaz bir drama dönüşüyor. Film başlarda gülmekten ağlatıyor sonlara ise sadece ağlatıyor.Kore sineması bunu sıkça kullanır. En iyi örneklerinden biride bu filmdir.Hah tamda moralim yerinde geldi diyecekken ağlamaklı bir ifade ile buldum kendimi.

 Filmin Finali tahminimin çok çok üstünde ve oldukça etkileyiciydi..Bittikten sonra bir süre ekrana öylece bakakaldım.İzlemediyseniz kaçırmayın diyorum.
İnsanların en çok ne zaman öldüklerini biliyor musun?
Sollal, Chuseok festivalleri, yeni yıl böyle günlerde...
yalnız oldukları için.
İnsanlar yalnız oldukları halde zorlansalar da yaşıyorlar ama..
ama böyle günlere gelip de...
herkesin çok mutlu olduğunu görünce...
o zaman düşünüyorlar ki,
''Yalnızca ben böyle günlerde yalnızım galiba.''