18 Nisan 2011 Pazartesi

Özledim.

  Özledim..Özledim lise yıllarımı. Derseler ki lise yılları nı özleyeceğini tahmin ediyormuydun diye kesinlikle evet derdim.. Bunu da sıkça dile getirmiştim vakti zamanında okulda. Lise 4 yıl olmasaydı hayatımın en güzel yılını geçiremeyecektim. 20 yıllık hayatımda yaşadığımı, var olduğumu hissettiğim tek yılı tadamayacaktım.

  Üniversite hayatı, ortamının bana göre olmadığını düşünüyorum. Lisede kurulan o saf arkadaşlık duygusunun yerini çıkar almış. İleriki yaşlarda bazı gerçekler fark edildiğinden, dünyanın o kadar da masum olmadığı görüldüğünden sanırım bu. Keşke hiç büyümeseydim diyorum çoğu zaman. (herkes gibi)

 Liseli ruhu başkadır, belli kuralların açığı aranır, sistemin izin verdiği ölçüde haylazlık yapabilirsin. Ama benim olduğum arkadaş grubu için sanırım bu geçerli değildi biz sistem falan dinlemedik zaman zaman başımız çok ağrıdı ama yaptığım hiçbir şey için pişman değilim. Bazen okul meceraları aklıma geliyorda aynaya dönüp bakıyorum şimdiki halime ve iç geçiriyorum gözlerim dolarak 'Nereden nereye be Osman'.

  Lisede ki son senemi çıkarırsam geriye kocaman bir hiç kalır. Klasik bir lise öğrencisiydim ev-okul arası kısır bir döngü bilirsiniz işte. Duvar dibindeki en arka sırada tek başına oturan kişi rolündeydim o zamanlar, tıpkı şimdi olduğu gibi. O yılların acısını son sene fazlasıyla alabildim diyebilirim. 7 tane çok iyi arkadaş edindim. Yaklaşık 30 kişi olan sınıfta herkesin bir rolü vardı. Durup dururken parlayan şizofrenik Elvan, başını test kitaplarından kaldırmayan sınav stresine girmiş Neziş, kız kankası Eray, hoca yalakası Emre, kendini beğenmiş kızı Ayşenur ve nicesi.. Herkes rolünü çok iyi oynadı , en nefret edilesi tipleri bile özledim.

  Aslında özlediğim en çok şeylerden biri ise okul formaları, o kıravatı yarıya indirip takmayı çok özlemişim sonra müdürü görünce boğazını kesercesine sıkmayı. Okul forması altında çirkin görünen birçok güzel kızı kaçırmışlığım vardır ama bana kalırsa bir kıza en çok yakışan kıyafet lise formasıdır. Bu fantezi değil yanlış anlaşılmasın. Belki de öyledir herneyse...

 Yapmayı en çok özlediğim şeylerden biri ise birbirimizden para çalıp kantinden simit alma anlarıydı. Sonra o simiti alan kişinin peşinden koşardık bütün tenefüs o simiti kapmak için. Parça pinçik olan o simitin tadını hiçbir şeye değişmem. Bir seferin de cüzdanını çaktırmadan çaldığımız arkadaşımızın parası ile herkese simit almıştık cüzdanını çaldığımız arkadaşımız dahil. Onun 'hangi enayi lan o' deyişini ve senin dediğimizde ki surat ifadesini hiçbir zaman unutamam. Aslında anlatacak birçok anım var ama buraya sığacak, burada anlatılacak türden şeyler değiller.

 Hala görüşüyormusun bu dostlarınla diye soracak olursanız, hepimiz birçok ile dağıldık, eskisi gibi bağımız yok ama hala sıkça görüştüğüm 3-4 arkadaşım var. Öyle ki hafta sonları Adana'ya geldiğimde buluşuyorum birkaçıyla, oturup saatlerce geçmişi yâd ediyoruz. Anılarımızı taze tutuyoruz.

 Öss stresinin baş gösterdiği, milletin deli gibi ders çalıştığı , hocaların ders işlemek yerine test çözün dediği dersleri böyle değerlendiriyoruz. Edebiyat dersini kütüphane de işlemek isteyen hoca o bizi ozamanlar pek tanımıyordu.Sıkılmamak için herzaman deli bir fikrim vardır.Organize yeteneğim yok denecek kadar azdır ama iş bu tür şeylere gelince üstüme tanımam.
 Din dersi her zaman matrak geçmiştir.Genelde kıravatları sonuna kadar sıkar, gömlekleri pantolon içine koyar inek öğrenci imajı oluştururduk bu derste. Sınırları zorlamışlığımız çoktur. Dünya tatlısı bir hocamız vardı. Derse takke getirip adidas amblemi çizen arkadaşıma burdan selam olsun ^^

 İlk defa gireceğimiz Öss için pek heyecanlı görünüyoruz değil mi?Talibi çıktı ama fiyatta anlaşamadık. Gerçekten söylediğimiz kriterler geçerliydi.
 Dersi çalışmış olsan bile sadece kopya çekmek için kopya çektiğim günleri özledim. Şimdilerde ise gözümün içine sokulan kopya kağıtlarına bile bakmıyorum. Yoklama fişini çalmayı özledim, topluca dsipline gitmeyi, son ders yoklama defterini almaya gelen kıza laf atmayı, nöbetçi öğrenci olduğum da sınıfa gelip ''arkadaşları müdür bey çağırıyor'' yalanı ile dersten kaçırmayı özledim. Derste anlamsız sesler çıkarmayı, hoca sınıfa gelmeden önce sınıfta sınav iptal naralarını duymayı , hocanın bir hikaye anlatmaya başlayıp dersi kaynatmasını, saatlerce süren manasız tartışmaları özledim. Coğrafya hocamızın sınıfın erkeklerini toplayıp anlattığı erotik hikayeleri dinlemeyi özledim. Boyumuzu aşan duvarlardan atlayıp dersi kırarken yakalanma korkusunun verdiği adrenalini özledim.

5 yorum:

Adsız dedi ki...

Ben Filiz..
Osaman bayıldım ya. Fotoğraflarla desteklemen iyi olmuş. İşte senden beklediğimde bu tür bir yazıydı. Daha uzun ve ve seni daha iyi anlatan yazılar.. Böyle yazmaya hep devam et emi güzel kardeşim :)
Bu arada aşağı yukarı tüm lise genleri aynı şeyleri yaşıyormuş.Bunu da göstermiş oldun. Tebrik eder ve yazılarının devamını dilerim... :)


Not: Artık en arka sırada oturmaktan vazgeç.. Belki insanları arkadan izlemek güzel lakin belki senide izlemek isteyen birileri vardır ha :) ne dersin ?...

Osman dedi ki...

Teşekkür ederim ablacım ^^ Aslında sana borçluyum bu yazımı, sen teşvik ettin :D

Var mıdır? dersin! Peki deneyelim bakalım denemekten zarar gelmez :)

Adsız dedi ki...

Hele şükür girebildim gene bloğa :) O zaman sana bir teşvik daha :) Bir yazı isteyecem senden. Aslında bunu başka bir blogçu yazardan istedim ama onun içine sinmemiş.Senden 10 sene sonraki haline mektup yazmanı istiyorum. :)Tabi içine sinmesse yazmada :) Hadi bakalım şimdiden kolay gelsin :)

Filiz

Osman dedi ki...

10 sene sonra ki halime mektup? Düşünebilirim ;)

Adsız dedi ki...

[p]Moncler Coats They are really trendy and hip-hop jacket, make purification engineering . If they are in a position to end up getting out of effectively rendering practical assessment, located mainly on high-priced species in terms of types of target determined, but if your problems at all . a nice dress one [url=http://www.monclerjacketonlines.co.uk]moncler jacket outlet[/url] of a kind style Dordogne Moncler homme, allow you to be look . Moncler has saw [url=http://www.monclersale4u.co.uk]moncler jackets sale[/url] leather-based coats the fact which could can be found all through associated getting a broad choice for colourings collectively with types utilizing response agent sacks which regrettably procured . Even when you will [url=http://www.moncleroutlet4u.co.uk]moncler outlet[/url] have sports outside, the Moncler vest never affect your freedom of doing any outdoor sports . In 1993, Italian sportswear manufacturer Spice up Industries purchased the brand and since 2003 many experts have owned by a range around former Pepper Market [url=http://www.monclercoatsstore.co.uk]moncler coats sale[/url] sectors designer Remo Ruffini who is chairman and creative director . Moncler Coats Can Be Sanctioned Via The Advertise
Moncler coats design and even tones and even pattern varies as a result of several other brandnames plus they're moreover offering up reliable programs through high-quality shapes inside [url=http://www.monclerjacketonlines.co.uk]moncler jacket[/url] them which inturn bring average man or woman . It in the chest, and, as a result, the fixed [url=http://www.monclersale4u.co.uk]moncler sale[/url] Get very personable open coat appearance . No longer cold again and you can enjoy the white snow in the [url=http://www.monclercoatsstore.co.uk]moncler coats uk[/url] winter.[/p]